Jdi na obsah Jdi na menu
 


Puberta a dospívání dívek:

K tvému zdravému zájmu o to, co se s tebou děje, ti můžeme jen pogratulovat. Ty a tvé tělo zrovna procházíte, nebo již brzy budete procházet, obdobím změn. Následující řádky ti objasní, co všechno se v pubertě mění.

Puberta označuje časové období, v němž přestáváš být dítětem a měníš se v dospělého člověka. Jde o zcela přirozenou etapu, kterou musí každý projít. Možná nástup puberty očekáváš s nadšením nebo naopak s obavami. A třeba jsou tvé pocity smíšené. Proděláš mnoho změn, ale pořád to budeš TY - jen budeš v některých ohledech jiná. Zkus si pubertu představit jako jedno z velkých životních dobrodružství, kterým také po pravdě je.

Chceš se dozvědět více?

O co jde?

Od okamžiku, kdy jsi přišla na svět, jsi se hodně změnila. Také už nejsi tím malým dítětem, jakým jsi bývala. Na cestě k dospělosti máš před sebou ještě mnoho dalších změn. Puberta začíná v okamžiku, kdy se tvé tělo začíná biologicky měnit.

Hlavní změna, kterou období dospívání přináší, je vývoj druhotních pohlavních znaků, jako například růst prsou a nebo ochlupení. Po skončení puberty je dívka fyzicky připravena na mateřství.

Fyzické a emocionální proměny nemusí probíhat současně. Je možné, že emocionálně začneš dospívat dřív, než se začneš měnit fyzicky. Jinými slovy - ty sama se můžeš cítit starší, ale vypadat budeš stále jako dítě. Pravdou však může být i pravý opak - pak budeš vypadat starší, ale cítit se budeš ještě jako malá. Dospívání je někdy poněkud ztřeštěné, protože už nejsi dítě, ale nejsi ani dospělá. Čím více informací o tomto období získáš, tím lépe je zvládneš a vyvaruješ se zbytečných zmatků.

Puberta: vědecké vysvětlení

Pokud tě zajímá, co o pubertě říká věda - tady to máš. Ve stručnosti můžeme říci, že jde o hormonální záležitost. Hormony jsou chemické látky, jež v organismu plní různé funkce. V určitém věku se mozek pustí do tvorby hormonů, které jsou nezbytné pro to, abys byla schopna mít dítě. Na začátku puberty začne mozek a jeho orgán zvaný podvěsek mozkový vylučovat hormony, které putují do vaječníků a stimulují je k tvorbě ženského hormonu estrogenu.

Hormony jsou příčinou mnoha emocionálních a fyzických změn, které puberta přináší. Podvěsek mozkový vyrábí také růstový hormon, jež vyvolává růstový spurt (náhlý růst), prodlužování dlouhých kostí (nohou a rukou) a celkové zvětšení těla a vnitřních orgánů (třeba srdce, plic a dělohy).

Kdy začíná puberta?

Puberta může začít už v 7 letech nebo až ve 13, ale obvykle nastupuje kolem 10 roku života. Celý tento proces může trvat 1 1/2 až 4 roky. Obecně se dá říci, že dívky mohou první menstruaci očekávat 2-3 roky poté, co se jim začalo vyvíjet poprsí.

Tady najdeš některá vodítka, jež ti pomohou určit, kdy dostaneš první měsíčky a vstoupíš do puberty:

  • Dědičnost - zeptej se mámy nebo nějaké jiné ženy z rodiny, v kolika letech dostala první menstruaci. Je velmi pravděpodobné, že to u tebe bude stejné.
  • (Poznámka: Lékaři zjistili, že v dnešní době puberta nastupuje asi o rok dříve, než tomu bylo v generaci tvé matky.)"
  • Rasa - afroamerické dívky zpravidla dospívají o něco dříve, než dívky bílé.
  • Váha - velmi štíhlé dívky dostávají první měsíčky o něco později, silnější dívky dříve.

Dívky, u nichž se první změny projeví dříve, než u jejich kamarádek, se často cítí ""divné"" a svou odlišnost si více uvědomují. To je naprosto v pořádku, protože podobné pocity mívají i dívky, u nichž puberta začne výrazně později - prostě mají pocit, že nezapadají. Ty si zapamatuj, že až přijde její čas, promění se každá dívka v mladou ženu.

Vývoj během puberty

Co se to děje s mým tělem?

Na tomto místě najdeš vyjmenované hlavní změny, které u tebe buď už probíhají, nebo brzy začnou. Pokud na jejich známky teprve čekáš, nic se neděje. Většinou změny následují v pořadí, v jakém je uvádíme, ale může se to lišit.

Rychlý růst

Další věcí, které si u sebe všimneš, je rychlejší růst, než na jaký jsi byla zvyklá v dětství. Tento jev se nazývá "růstový spurt". Růst nemusí být tak očividný, jako vývoj ňader a objevení ochlupení. Nejdříve si možná všimneš, že se ti zvětšily ruce a chodidla. Po nich se začnou protahovat kosti paží a nohou a vytáhneš se do výšky. Přesně v té době ti může být všelijak, protože budeš muset počkat, až tělo dožene ruce a nohy. Až se tak stane, poměr jednotlivých částí těla se srovná. Možná v tomto období přibereš na váze, čímž jenom vyrovnáš zvětšení kostí.

Poprsí

Prsa se vyvíjejí postupně. Nejdříve si všimneš malých hrbolků pod bradavkami. Od té doby se bude tvé poprsí zvětšovat a ňadra budou plnější. Možná budou v té době citlivější. Jedno prso může růst rychleji než druhé, ale časem se velikost srovná. (Prsa většiny žen nejsou úplně stejná, ale tento rozdíl bývá jen malý.) Každá dívka je jiná, a ty bys na to neměla zapomínat. Konečná velikost tvých prsou záleží na fyzických a genetických dispozicích, jež jsou u vás v rodině dané. Vývoj trvá dva nebo tři roky.

Růst ochlupení

Již brzy ti začnou růst zvlněné chloupky v oblasti podbřišku. U některých dívek ochlupení roste dříve než prsa. Nejprve zaznamenáš jen několik jemných chloupků. Později chloupky dorůstají do větší délky a začínají se kroutit. I když ochlupení roste nejdříve mezi nohama, později zakryje celý klín a může zasáhnout až na vnitřní strany stehen. Celý tento proces trvá dva až tři roky. Několik měsíců po chloupcích v klíně se objeví i chloupky v podpaždí.

"Ženštější" postava

S růstem pánve (kost mezi hýžděmi), se ti rozšíří boky, začnou se tvarovat ňadra (viz výše) a zúží se ti pas. Dívčí tělo se jinými slovy zaoblí a vytvaruje. Některé dívky také rychle přiberou na váze.

Zvýšené pocení

Potní žlázy se zvětší a začnou se aktivněji projevovat, takže se budeš více potit. Zvýšené pocení se může objevit ještě před vývojem poprsí.

Mastná pleť a vlasy

V období dospívání póry v kůži produkují více tukových sekretů, což platí zejména o obličeji. To může způsobit akné. Možná si budeš muset obličej a vlasy mýt v pubertě častěji než dřív.

Změny pohlavních orgánů

Také pohlavní orgány během puberty rostou a mění se. Zevní ženské ústrojí (vulva) kryjí dva páry stydkých pysků. Velké stydké pysky jsou porostlé chloupky; skryté malé pysky nikoliv. Stydké pysky se o něco zvětší. Uvnitř tvého těla dojde k protažení pochvy a zvětší se děloha.

Výtok

Tímto slovem se označuje tekutina, kterou tvé tělo produkuje proto, aby mělo čím zvlhčovat a čistit pochvu. Před nástupem menstruace si možná všimneš nažloutlých nebo bělavých skvrn na spodním prádle. Přesně to je zcela normální výtok z pochvy. Všechno je v pořádku a ty alespoň víš, že v rozmezí 6-18 měsíců patrně začneš menstruovat.

Výtok může být velmi silný nebo naopak téměř neznatelný - obě možnosti jsou normální. Pokud však výrazně zapáchá, má jinou barvu nebo tě v souvislosti s ním něco bolí, svědí nebo dráždí, mohlo by jít o infekci. V takovém případě bys měla vyhledat lékaře - nejlépe dětského gynekologa a poradit se s ním o léčbě.

Měsíčky

První 2 roky může být tvá menstruace nevyzpytatelná. Pro menstruační cyklus je typické, že se 1-2 roky vyvíjí, takže jej budeš nějakou dobu dostávat nepravidelně. V další části textu najdeš všechny informace o menstruaci.

Co se mi to děje s hlavou?

Už sis možná všimla, že se tvé emoce mění. Některé změny jsou nesporně k lepšímu - jiné představují spíše výzvu. Následuje výčet některých citových stavů:

Mění se tvůj způsob myšlení

Tento proces se označuje jako ""kognitivní vývoj". Znamená to, že jsi získala schopnost myslet v abstraktnějších pojmech, spíše jako dospělý, než jako dítě.

Umíš mnohem lépe vyjádřit své pocity

Začínáš lépe rozumět svým pocitům. Možná si všimneš, že je náhle umíš mnohem lépe vyjádřit - radost i smutek. Tím získáš jasnější povědomí o sobě samé, o tom, kým opravdu jsi.

nactilete.blog.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prsa................

(lenka mikulova, 27. 10. 2010 16:52)

vy spičený píče vy kundy ja už sem to dělala 5 krat vy píče kundy vy zlatokupky!!!!!!!!a je mi 10 vy píče

Re: prsa................

(Eddsworld Fangirl xd, 12. 1. 2021 0:29)

je mi dvanáct, a ještě mi nikdo nedal pusu (bojí se mě Lebo jsem taková bad girl XD) a nedělala jsem to ANI JEDNOU. Běž za psychiatrem, máž vážnou sexuální úchylku!

Re: prsa................

(:P, 2. 1. 2011 17:53)

To de aspoň vidět jaká si malá kurva :D ale když se ti to líbí :D Mě je 13 mám prsa B=2 a menstruaci od 10 a nedělala sem to ani jednou , už mi kluci vyprstily

prsa help!!!

(elka, 18. 2. 2012 13:49)

HOLKY CHCI ZE ZEPTAT JESTLI JE NORMALNI ZE MI ZACINA RUST JENOM JEDNO PRSO to druhe nechce rust a neboli me dekuji predem

Re: prsa help!!!

(NELA, 21. 2. 2012 9:23)

no ze zacatku by mela byt stejna ale potom je to celkem norma ja mam taky jedno vetsi a druhe mensi ale nejde to moc poznat uf to mam dobre hlavne bud v klidu neni konec sveta

Re: Re: prsa help!!!

(Help!, 2. 10. 2020 23:26)

Tak aspoň to jedno že. Mě je za chvíli třináct a ze třídy jsem jediná která vypadá doslova jak žehlící prkno.:-(( Nechci to vytahovat před mamou. Přijde mě to takový trapný. Nejsou na to pls nějaký prášky který by mi jen tak prodali v lékárně a nebyli by úplně předražený.
P.S. omlouvám se za hrubky

Re: Re: prsa help!!!

(elka, 21. 2. 2012 14:35)

dik sem trochu klidnejsi ale zjistila sem ze nejsem jedina protoze moje kamoska monca kdyz ji zacali rust prsa mela to samy a moje mama tvrdi ze se to srovna navic to ani neni vyditelny.

Re: prsa help!!!

(Kája, 23. 2. 2012 16:41)

no ze začatku je to uplně normální protože jedno ti roste rychleji a to druhé pomaleji ale neboj se časem se ti srovné a bude mezi nima minimální rozdíl

Pomoc

(Naty, 20. 9. 2020 21:45)

Je mi 12 a strašně mě štípou bradavky a jsou hrozne citlivé. Prosím odpovezte někdo. Stydím se zeptat mámy :(

je to normální?

(XDDD, 7. 4. 2018 16:58)

je mi 10 22.8. mi bude 11 a vážím asi 40 kg a měřím skoro 150cm a cvičím a držim diety.Ale vůbec to nepomáhá.Je to normální??

Re: je to normální?

(S***, 30. 12. 2018 11:52)

Ahoj XDDD, podle všeho jsi nadměrně vysoká, což ale není špatné. Nehubni, jsi ve vývinu, buď ráda za svou váhu. Má kamarádka byla vysoká 160 cm a vážila 38kilo. To je extrém. Ty jsi v pořádku a normální. Jestli chceš hubnout, mohu doporučit jen zvýšit sport, diety jsou nezdravé. Doufám, že jsem pomohla. Ahoj


Nemějte strach

(S***, 29. 12. 2018 10:00)

Dobrý den milé slečny a dámy. Možná jste se po přečtení článku nahoře zalekly a zjistily, že je něco špatně. Nemějte strach. Jak autorka napsala, každé tělo je jiné. Například já jsem měla výtok asi v jedenácti letech. Na menstruaci jsem čekala (i kvůli tomuto článku) oněch osmnáct měsíců a nic. Cítila jsem se méněcenná, zaostalá, stal se ze mě hipochondr. Připadala jsem si trapně. Potom jsem chvíli před patnáctýma narozeninama dostala první menstruaci (menarche) a opět jsem se cítila trapně. Kvůli vložkám, sourozencům, ...Takže jsem to dostala víc jak 3 roky (tzv 36měsíců!) po výtoku. I já jsem měla strach, ale ten je v tomhle ohledu zbytečný. Přesto ale na nás v tomto ohledu tlačí média, kamarádky,... jak jsem psala, nebojte se. Mějte se hezky a ahoj.

Neodpovídejte prosím na Sofii

(S***, 29. 12. 2018 9:49)

Dobrý den milé slečny a dámy. Občas si tu ráda počtu příspěvky, ale velmi mě rozčiluje, jak se kauza Sofie z roku 2012 táhně až doposud. Já bych ráda pomohla dívkám s novějšími příspěvky, takhle se k nim však nikdy nedostanu. Přeji krásný den a mockrát děkuju.

What causes enormous blood pressure

(AaxonersEnse, 9. 10. 2018 5:09)

Torsion bras de quelqu'un est comment dur votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur determination pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre manque de sensibilite bat, il pompe le sang par de vos arteres a la prendre facilement de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/peut-on-acheter-du-cialis-sur-internet/

Recommendations: how to promote your blogkrasy.estranky.cz

(Latonyawic, 27. 3. 2018 3:23)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Sofie

(domkaolka, 28. 10. 2012 14:24)

Sofie jsi nemožná kráva a už sem nelez !! Vždycky když sem něco napíšeš, tak by tě někdo nejradši zabil vlez si do tý svý vyspělý prdele a už sem NIKDY nelez .

Re: Sofie

(Sofie, 28. 10. 2012 15:13)

Jo??? Když ti i ostatním já tak moc vadím tak si zalezte třeba vy do prdele co ty na to protože já se odtud nehnu...No a když ti to teda tak vadí tak sem nelez ty a máš po starostech... :p Mno jestli seš starší než já tak si běž oholit svou extra chlupatou prdel a mně dej pokoj!! Krávo vypatlaná!!!!

Re: Re: Sofie

(domkaolka, 28. 10. 2012 17:33)

Tak hele ty kundo, je mi 14 a bud tak hodna a uz konecne sklapni, kdyz se od tud ani nehnes ?! tvuj problem ale hlavne uz sklapni s tou tvoji vykourenou klapacku ty píííííííííííííííííííčo co si myslí že má mensessssss měla by sis zajít k psychologovi !!!

Re: Re: Re: Sofie

(Sofie, 29. 10. 2012 14:41)

No tak to víííš holčičko k psychologovi by sis měla zajít spíš ty když si myslíš že tady se mluví nwm proč mi tady píšeš abych sklapla hubu když já jen píšu...Alo to ti evidentně nedochází žejo protože seš fááákt tak moooc vykunděná děvka.Jo...a menses kdyžtak už mám jestli sis to nepřečetla!!!!!A poněkolikátý říkám že mám předčasné dospívání a musim na to brát prášky to seš asi fakt tak moooc blbá kráva vid?? Jak říkám běž si oholit svou chlupatou MEGA velkou prdel a mně dej pokoj!!!!!PÍÍÍČOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO :D

Re: Re: Re: Re: Sofie

(sooo good, 29. 10. 2012 15:02)

jzs, zkus si to znova precist asi by jsi zjistila, že vim, že máš menses ty kurvo vymrdana zkurvena pico !!!! I fuck you !! Je ti 9, nauč se psát těm tvejm žvástům neni rozumět a nwm koho teda zajima ze mas menses, všechny tady jenom otravuješ těma svýma předpotopnýma žvastama a mimochodem mě teda dost mrzí že jsem tak mala a uz budes umet nadavat sproste lidem, nemela jsi sem lezt no, jinak by jsi se nadavky nikdy nenaucila !!!!!!!!!!!!!!! TAK ZALEZ TY KUNDO


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79

následující »